Jak często wymieniać olej w samochodzie

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Wymiana oleju to tylko jeden z wielu drobnych problemów związanych z posiadaniem samochodu, ale ma kluczowe znaczenie dla utrzymania samochodu w dobrym stanie. Oczywiście, jeśli nie wymienisz oleju na czas i za pomocą odpowiednich produktów, może to spowodować utratę gwarancji twojego samochodu.

Jednak eksperci motoryzacyjni twierdzą teraz, że standardowy odstęp między wymianami oleju co trzy miesiące – lub co 5000 kilometrów – to przestarzała wiadomość i że większość samochodów może podróżować znacznie dalej, zanim trzeba będzie wymienić olej. Jeśli wymieniasz olej częściej niż to konieczne, nie pomoże to Twojemu samochodowi. To też jej nie szkodzi, ale marnujesz pieniądze, czas i zasoby . Pamiętaj też, że wyrzucanie oleju, który nadal nadaje się do użytku, obciąża środowisko.

Istnieją cztery główne „zalecane” okresy wymiany oleju w oparciu o czynniki specyficzne dla Ciebie i Twojego samochodu:

  • Co 1500 km lub co sześć miesięcy
  • Co 5000 km
  • Co 10 000 km
  • Co 20 000 km

Przyjrzyjmy się okolicznościom każdego z nich.

Zmieniaj co 1500 km

Po pierwsze, jeśli niektórzy eksperci twierdzą, że 5000 km to zbyt często, dlaczego ci sami eksperci zalecaliby odstępy co 1500 km? Wszystko zależy od Twoich nawyków jazdy. Jeśli Twoja rutyna jazdy składa się głównie z podróży trwających kilkanaście kilometrów lub mniej, powinieneś rozważyć wymianę oleju częściej niż co 5000 km z dwóch powodów:

  1. Jeśli nie odbywasz długich podróży z wysokimi, stałymi prędkościami (jak na autostradzie), oznacza to, że silnik nie nagrzewa się wystarczająco, aby zagotować kondensację, która gromadzi się w układzie. Może to spowodować szybszy rozkład oleju.
  2. Większość zużycia silnika twojego samochodu występuje, gdy uruchamiasz samochód, a jeśli nie jedziesz zbyt daleko, większość jazdy jest bardzo trudna dla twojego silnika. Częstsze wymiany oleju pomogą zminimalizować uszkodzenia.

Krótko mówiąc, jeśli jeździsz samochodem rzadko – ponieważ jest to znacznie mniej niż przebieg zalecanego interwału serwisowego – nadal powinieneś wymieniać olej dwa razy w roku, ponieważ olej z czasem ulega degradacji.

Zmieniaj częściej

Niektórzy eksperci motoryzacyjni sugerują, że odstęp 5000 km jest naprawdę korzystny dla sklepów, które wymieniają olej, ponieważ im częściej przychodzisz, tym więcej zarabiają. Mimo to, jeśli masz starszy model samochodu, który zaleca wymianę oleju co 5000 km prawdopodobnie lepiej się do tego zastosujesz.

Niektózy opowiadają się za dłuższymi interwałami, a konkretnie co ok. 10 000 km, opierając się na fakcie, że te odległości są zalecane w większości instrukcji obsługi samochodów. Odstęp ok. 10 000 km staje się coraz bardziej powszechny, chociaż niektórzy producenci zalecają również uwzględnienie swojego stylu jazdy i nawyków.

Na przykład, jeśli Twój samochód jest całkiem nowy i zazwyczaj jedziesz 20 minut lub dłużej i osiągasz dość stałą prędkość (w przeciwieństwie do ruchu typu „stop-and-go” przez całą jazdę), jesteś najlepszym kandydatem do wydłużenia czasu między wymianami oleju. Jeśli jednak Twój samochód jest starszy, najlepiej trzymać się zalecanego przez producenta harmonogramu konserwacji .

Zmieniaj co 20 000 km

Jeśli producent twojego samochodu zaleca olej syntetyczny lub jeśli zdecydujesz się na zmianę, możesz przejechać nawet 20 000 km lub więcej między wymianami oleju. Chociaż olej syntetyczny jest znacznie droższy niż zwykły olej, ma więcej zalet. Działa lepiej niż zwykły olej i jest lepszy dla środowiska.

Różni się jednak opinia, czy warto modernizować . Podczas gdy niektórzy eksperci sugerują robienie tego w większości przypadków, niektórzy eksperci uważają, że generalnie nie należy przestawiać się na oleje syntetyczne, jeśli Twój samochód ich nie potrzebuje. Jeśli często holujesz ciężkie ładunki, olej syntetyczny może pomóc złagodzić dodatkowe obciążenie silnika Twojego samochodu. Jeśli posiadasz model, o którym wiadomo, że jest podatny na problemy z szlamem (to znaczy, gdy silnik zatka się pozostałościami zdegradowanego oleju), olej syntetyczny może pomóc złagodzić te problemy i przedłużyć żywotność silnika.

Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej?

Najlepiej jest śledzić przejechane kilometry między wymianami oleju, chociaż nowsze modele samochodów ułatwiają to dzięki wskaźnikowi na desce rozdzielczej, który informuje, że czas udać się do sklepu, w ramach tak zwanego systemu monitorowania żywotności oleju . Systemy te śledzą przebieg, a także wykorzystują dane z jazdy, które są analizowane przez komputer Twojego samochodu, aby określić, kiedy Twój samochód wymaga wymiany oleju. Gdy kontrolka się zaświeci, najlepiej jak najszybciej wymienić olej, ale niekoniecznie jest to pilne.

Jeśli Twój samochód ma system monitorowania żywotności oleju, pamiętaj, że ta kontrolka jest inna niż kontrolka ciśnienia oleju , która świeci na desce rozdzielczej, jeśli olej w Twoim samochodzie nie płynie prawidłowo z powodu niskiego poziomu, awarii pompy oleju, wycieku w system lub inny problem. Poznaj różnicę między dwoma światłami na desce rozdzielczej, ponieważ jeśli zapali się kontrolka ciśnienia oleju, musisz jak najszybciej przerwać jazdę, aby uniknąć uszkodzenia silnika.

Nabierz nawyku sprawdzania oleju przynajmniej raz w miesiącu, aby upewnić się, że Twój samochód nie przecieka ani nie spala oleju. Jeśli poziom jest niski, dodaj olej. Dobry olej powinien mieć jasnobrązowo-czarny kolor. Jeśli olej jest mętny lub nieprzezroczysty, być może nadszedł czas na wymianę, a jeśli jest mleczny, z silnika może wyciekać płyn chłodzący. Jeśli jednak twój samochód ma jeden z wyżej wymienionych systemów monitorowania oleju, możesz nie mieć prętowego wskaźnika poziomu do sprawdzania oleju.

Morał tej historii? Jeśli nie wiesz, jak często wymieniać olej , lub jak to sprawdzić między wymianami oleju, zapoznaj się z instrukcją obsługi. Te nawyki pomogą zapewnić długowieczność Twojego silnika.