Czy starsi kierowcy powinni zdawać prawo jazdy ponownie?

Według nowo opublikowanych danych ponad 60 procent kierowców uważa, że ​​ponowne egzaminy na prawo jazdy dla osób powyżej 70. roku życia powinny być obowiązkowe.

Badanie, opublikowane przez serwis skupujący i finansujący samochody używane, udowadnia, że ​​większość kierowców uważa, że ​​osoby powyżej 70. roku życia powinny zostać poddane testowi, aby zapewnić bezpieczeństwo na naszych drogach.

Statystyki pokazały, że:

  • 60% wszystkich kierowców poparło ponowne egzaminy na prawo jazdy;
  • W grupie wiekowej 18-34 lata liczba ta wzrosła do ponad 75%,;
  • 42% osób powyżej 55 roku życia popiera ten ruch;

Dla przykładu w Wielkiej Brytanii obecne przepisy wymagają od osób powyżej 70. roku życia pisemnego odnawiania prawa jazdy co trzy lata – ale nie są w stanie zlecić żadnych obowiązkowych badań lekarskich, takich jak badania wzroku lub poziom kompetencji podczas jazdy. Wszystko, co kierowcy muszą zrobić, aby odnowić prawo jazdy, to stwierdzenie, że są fizycznie zdolni do prowadzenia pojazdów i mają wystarczający wzrok.

Dane DVLA opublikowane w 2017 r. pokazały, że liczba kierowców na wyspach powyżej 70. roku życia po raz pierwszy osiągnęła 4,5 miliona – z oszałamiającą liczbą 100 000 kierowców w wieku ponad 90 lat na drogach. Liczba ta ma tylko wzrosnąć wraz ze starzeniem się populacji Wielkiej Brytanii i wydłużeniem średniej długości życia.

Założyciel ChooseMyCar.com Nick Zapolski powiedział: „Większość kierowców jest oczywiście doskonale zdolna do jazdy w wieku 70 lat i znacznie więcej. Jednak nasze badania pokazują, że nawet w nieco starszym przedziale wiekowym wiele osób bardzo popiera ponowne testy w wieku 70 lat.

Jako firma zdecydowanie popieramy przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach. Jeśli przeprowadzenie badań lub ponowienie egzaminu dla osób powyżej 70. lat da taką pewność, oczywiście jesteśmy za.