Jak jeździć, by nie zajechać silnika?

Możesz zapobiec zbyt wczesnemu zużyciu swojego samochodu, trzymając się kilku bardzo ważnych zasad, które pozwolą lepiej pielęgnować silnik i skrzynię biegów.

Złe nawyki jazdy same w sobie mogą zniszczyć Twój samochód, i to prawda, nawet jeśli nie ulegniesz wypadkowi. Przeczytaj wskazówki od naszych doświadczonych mechaników.

Dostosuj się do ruchu

Aby zapewnić bezpieczeństwo i optymalną prędkość, zdaj sobie sprawę, że nie ma powodu, aby jechać wolniej niż nakazują to znaki. Oczywiście, w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, należy dostosować prędkość do nich. Jednak jeśli nie występują, zbyt wolna jazda też może rodzić niebezpieczeństwo! Przyspieszaj dynamicznie i dostosuj się do prędkości innych samochodów, a ruch będzie płynny i skorzysta na tym także Twój samochód.

Nie jeździj na pustym baku

Istnieją trzy powody, dla których warto unikać jazdy na niskim poziomie paliwa, a tylko jeden wiąże się z utknięciem na środku drogi. Jednym z innych powodów jest to, że osad w benzynie lub oleju napędowym opada na dno zbiornika, więc gdy paliwo się skończy, samochód musi wymusić spalanie tego osadu. Powoduje to nagromadzenie i może również powodować cięższą niż zwykle pracę samochodu. Ponadto paliwo w zbiorniku pomaga chłodzić pompę paliwową, czyniąc ją bardziej wydajną. Jeśli nie masz wystarczającej ilości, pompa paliwowa może się przegrzać i szybciej zużyć.

Nie zwiększaj obrotów silnika ani nie pracuj na biegu jałowym przez zbyt długi czas

Pisaliśmy już o pracy silnika na biegu jałowym, a prawda jest taka, że ​​nigdy nie powinno się jeździć na biegu jałowym dłużej niż około sześćdziesiąt sekund. Nierozsądne jest również zwiększanie obrotów silnika podczas postoju, zwłaszcza jeśli silnik nie jest ciepły. Jeśli to zrobisz, silnik nie zostanie bezpiecznie nasmarowany, a katalizator nie zacznie działać. Problemem są również ekstremalne zmiany temperatury.

Nie zatrzymuj się i nie przyspieszaj gwałtownie

Nie prowadź jak w filmie akcji. Jednym z najbardziej oczywistych powodów, dla których nie należy prowadzić zbyt szybko, jest to, że ten zły nawyk jest niebezpieczny. Co więcej, gwałtowne hamowanie obciąża silnik, skrzynię biegów, układ zawieszenia i hamulce. Łatwo zrozumieć, dlaczego chcesz pochwalić się szybkim pojazdem, ale uważamy, że bezpieczna jazda to najlepszy sposób, by pokazać, że dbasz o swój samochód.

Nie przeciążaj samochodu, nawet na autostradzie

Ściganie się autostradą, wyprzedzanie wszystkich innych samochodów i pokonywanie pasów i zakrętów, może być dreszczykiem emocji. Jednak jazda w ten sposób może zniszczyć silnik i samochód. Nasi eksperci motoryzacyjni są zdania, że większość samochodów działa idealnie przy prędkości od 60-90 km/h. Jeśli będziesz jechał szybciej, twój silnik będzie zużywał więcej paliwa lub oleju napędowego, a skrzynia biegów ulegnie zużyciu. Ponadto, gdy jedziesz tak szybko, oznacza to dodatkowe obciążenie wszystkich małych ruchomych części silnika, a to może spowodować jego szybsze zużycie. W końcu jazda z ograniczeniami prędkości jest doskonałym sposobem na pokazanie, że kochasz swój pojazd.