Czujnik masowego przepływu powietrza. Czym jest i jakie są oznaki jego awarii?

Postępowanie z uszkodzonym lub nieprawidłowo działającym czujnikiem masowego przepływu powietrza może być przygnębiające.

Ważne jest, aby jak najszybciej dotrzeć do sedna sprawy. z pomocą dobrych mechaników samochodowych możesz w mgnieniu oka sprawić, by czujnik działał tak, jak powinien.

Zanim to zrobisz, ważne jest, aby zrozumieć, co robi ta część i jakie mogą być potencjalne problemy.

Co to jest czujnik masowego przepływu powietrza?

Czujnik masowego przepływu powietrza znajduje się w pobliżu filtra powietrza i jest podstawową częścią układu wtrysku paliwa. Jest przeznaczony wyłącznie do oceny ilości powietrza dopływającego do wlotu silnika. Dzięki temu stosunek paliwa do powietrza jest idealny do prawidłowego funkcjonowania pojazdu.

Oznaki awarii czujnika masowego przepływu powietrza

1. Check engine

Kontrolka check engine to pierwsza oznaka awarii.

Zaświeci się ona na desce rozdzielczej i wskaże, że coś jest nie tak z czujnikiem. Problem może dotyczyć nieprawidłowego działania czujnika lub jego całkowitego uszkodzenia.

Ważne jest, aby w takiej sytuacji zabrać pojazd do mechanika w celu dalszej kontroli.

2. Czarny dym wydechowy

Jeśli z wydechu wydobywa się czarny dym, oznacza to, że masa powietrza we wlocie silnika jest teraz niezrównoważona i osiąga niebezpieczny poziom.

Gdy czujnik zacznie działać nieprawidłowo, może nie uzyskać właściwych proporcji, co spowoduje, że przepływ powietrza zacznie działać nieprawidłowo. Kiedy tak się stanie, prawdopodobnie zobaczysz pojawiający się czarny dym.

3. Gaśnięcie, nierówna praca silnika

Gdy do silnika dostaje się niewłaściwa ilość powietrza, może to prowadzić do potencjalnych przerw w zapłonie lub nierównej pracy. Dzieje się tak z powodu braku równowagi, gdy moduł sterujący układu napędowego nie wie, ile paliwa jest potrzebne do utrzymania pracy silnika.

Może to powodować nierównomierny proces spalania, który powoduje te problemy.

4. Trudności w uruchamianiu/obracaniu silnika

Gdy uruchomienie pojazdu jest utrudnione, stosunek powietrza do paliwa prawdopodobnie się nie zgadza.

Spowoduje to zatrzymanie pojazdu, dopóki czujnik nie zostanie naprawiony. W takim przypadku najlepiej udać się do wykwalifikowanego warsztatu samochodowego i naprawić usterkę.