Złomowanie aut Warszawa- auto złom

Co zrobić z samochodem przed wystawieniem na sprzedać? 7 celnych uwag

Zdecydowałeś się sprzedać swój samochód. Być może chcesz kupić nowy pojazd. Może chcesz trochę dodatkowej gotówki. Niezależnie od powodu chcesz zostać szczęśliwym sprzedawcą. Oprócz podstawowych czynności, takich jak przygotowanie dokumentów i upewnienie się, że pojazd jest w dobrym stanie poprzez czyszczenie i przegląd, musisz zdecydować, jak najlepiej go sprzedać.

Sprzedaż dealerowi może być wygodna, ale dealer może nie zawsze zapłacić najlepszą cenę za używany samochód. Możesz dostać więcej gotówki, jeśli szukasz niezależnego kupca. Kimkolwiek jest twój nabywca, będziesz chciał wiedzieć o wartości rynkowej pojazdu – i chcesz go sprzedać za dobrą cenę.

Sprzedaż samochodu może być skomplikowana, ale znajomość tego procesu może to ułatwić. Wykonując te kroki, będziesz gotowy do przyciągnięcia kupującego i otrzymywania ofert na swój pojazd.

1) Zbadaj rynek

Badania są niezbędne dla powodzenia większości przedsięwzięć, a sprzedaż samochodu nie jest wyjątkiem. To powinno dać ci pewne oszacowania wartości twojego pojazdu. 

Pamiętaj, że znalezienie jednej aukcji nie oznacza, że ​​samochód będzie sprzedawany po tej cenie. To, ile zaoferują kupujący, zależne jest od wielu czynników, a o ostatecznej cenie decydują kluczowe sprawy, takie jak stan pojazdu i przebieg.

Na przykład niektóre pojazdy są bardziej poszukiwane w określonych porach roku. Nikt nie chce kupować kabrioletu lub samochodu sportowego zimą, ale latem możesz otrzymać lepsze oferty. Popyt na SUV-y i furgonetki może być wiecznie na dobrym poziomie.

2) Przygotuj formalności

To może nie być zabawne, ale papierkowa robota jest niezbędna w przypadku większości transakcji. Jedną z zalet sprzedaży dealerowi jest to, że dealerzy mogą załatwić większość formalności za Ciebie w ramach usługi zakupu samochodu. Jeśli sprzedajesz podmiotowi prywatnemu, odpowiadasz za wszystkie formalności.

Dokumenty, których będziesz potrzebować, to dowód rejestracyjny, karta pojazdu, umowa, ew. rachunek, dokumentację potwierdzającą poprzednich właścicieli pojazdu.

3) Stan techniczny

Potencjalni nabywcy mogą chcieć przetestować pojazd, aby upewnić się, że działa poprawnie. Podobnie, przed wystawieniem swojego obecnego samochodu na sprzedaż, możesz chcieć oddać go do dealera lub niezależnego mechanika w celu profesjonalnej kontroli. W ten sposób możesz rozwiązać problemy, które w przeciwnym razie zmusiłyby Cię do sprzedaży za mniejsze pieniądze, takie jak uszkodzenie nadwozia, zepsute reflektory lub tylne światła oraz wyszczerbione szyby.

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek konserwację lub naprawę, zastanów się, ile wnoszą one do Twojego samochodu. Wydanie 200 złotych na naprawę wyszczerbionej przedniej szyby byłoby stratą pieniędzy, gdyby tylko dodało 50 złotych do kwoty, którą można uzyskać za samochód. Kupujący nie oczekują, że używane samochody będą idealne i nie powinieneś opróżniać portfela, próbując uczynić go takim.

Możesz urozmaicić stary samochód, inwestując w nowe maty podłogowe lub wymieniając stare opony na nowy komplet. W ten sposób możesz uzyskać wyższe oferty, gdy będziesz mógł pokazać potencjalnym kupującym, że Twój samochód był pod opieką, chociaż zawsze musisz rozważyć, czy uzyskasz pieniądze ze sprzedaży, którą przeznaczysz na remont.

4) Umyj samochód

Pojazd jest zazwyczaj wart więcej, jeśli kupujący myśli, że jego poprzedni właściciel się nim zaopiekował. Możesz być w stanie wynegocjować lepszą ofertę, jeśli Twój samochód jest czysty, zamiast decydować się na sprzedaż w takim stanie, w jakim jest. Uzyskanie wyższej ceny to więcej niż wynoszenie śmieci czy odkurzanie siedzeń. Za niewielką kwotę możesz uzyskać efekt, który pozwoli przywrócić siedzenia i dywany do stanu jak najbardziej zbliżonego do pierwotnego, wyczyścić szczeliny między siedzeniami i pozostawić szyby i inne powierzchnie wewnętrzne bez skazy.

5) Zdecyduj, jak sprzedawać

Jeśli zdecydujesz się sprzedać swój pojazd, możesz to zrobić na wiele sposobów. Najpierw zdecyduj, kto będzie Twoim nabywcą. Czy chcesz sprzedać dealerowi, nabywcy prywatnemu lub firmie zewnętrznej? Sprzedawanie przez dealera jest łatwiejsze, ale przynosi mniej pieniędzy; sprzedaż samochodu przez Internet lub za pośrednictwem ogłoszeń wymaga większego wysiłku, ale może przynieść wyższą płatność.

Prawdopodobnie najlepszą cenę uzyskasz w przypadku sprzedaży na prywatnej imprezie, a mniej pieniędzy, jeśli sprzedasz je dealerowi lub supersklepowi z używanymi samochodami. Jeśli umieścisz samochód z wysoką ceną, prawdopodobnie jego sprzedaż potrwa dłużej niż w przypadku jednego z tańszych samochodów na rynku.

Inną opcją do rozważenia jest oferta natychmiastowej gotówki. Zasadniczo podajesz informacje o swoim samochodzie, a kupujący podadzą szacunkową kwotę, jaką są gotowi zapłacić na tej podstawie. To bezproblemowy sposób na sprzedaż pojazdu. 

6) Stwórz swoją reklamę

Teraz możesz przygotować swoją reklamę.

Poświęć trochę czasu na napisanie atrakcyjnego opisu pojazdu, który chcesz sprzedać. Pamiętaj, że Twój samochód będzie konkurował o uwagę z dziesiątkami innych. Będziesz chciał wyróżnić się zgryźliwym nagłówkiem, wyraźnymi zdjęciami i szczegółowym podsumowaniem. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, rozważ wspólne obszary zainteresowania wielu kupujących, takie jak stan lub przebieg. Możesz również prowadzić, wykorzystując jeden z głównych punktów sprzedaży swojego samochodu, na przykład swoją ulubioną funkcję.

Bardzo ważne jest, abyś był uczciwy w swojej reklamie. Jeśli zostaniesz przyłapany na kłamstwie na temat swojego pojazdu, twoja wiarygodność w oczach kupujących wyparuje wraz z szansą na sprzedaż. W niektórych przypadkach może to spowodować unieważnienie sprzedaży i zmusić Cię do odebrania samochodu.

7) Wyczyść swoje dane osobowe

W przypadku starszych samochodów usunięcie danych osobowych oznaczało, że wystarczyło opróżnić schowek. Dziś musisz zrobić jeszcze kilka kroków. Oprócz usunięcia dokumentów z samochodu, przed sprzedażą musisz wyczyścić swój ślad elektroniczny.

Oznacza to usunięcie danych osobowych z systemu nawigacyjnego pojazdu i anulowanie wszelkich subskrypcji, takich jak telematyka OnStar. Wiele systemów nawigacyjnych ma jedno polecenie, aby usunąć wszystkie poprzednie miejsca docelowe i informacje osobiste.

Jeśli masz radio satelitarne, możesz anulować swój plan lub przenieść go do nowego samochodu.