Objawy zużytego łożyska w samochodzie

Łożyska kół to części wymagające niewielkiej konserwacji, ale to nie znaczy, że wytrzymują na zawsze. Co właściwie robi łożysko koła? Jak długo to trwa? A jak możesz pomóc przedłużyć jego żywotność?

Co to jest łożysko koła? A co robi w samochodzie?

Łożysko koła to kluczowa część zespołu koła, który łączy koło i oś. Jest to zestaw stalowych kulek (łożyska kulkowe) lub stożków (łożyska stożkowe), połączonych metalowym pierścieniem. Umożliwia płynne obracanie się koła przy minimalnym tarciu. Łożyska kół są elementami krytycznymi dla bezpieczeństwa, zaprojektowanymi do przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych spowodowanych grawitacją, przyspieszeniem, hamowaniem i skręcaniem, dlatego należy je wymienić, gdy przestaną działać prawidłowo.

Jak długo trwa łożysko koła?

Łożyska kół mają średnią żywotność od 136 000 do 160 000 km. Jest to jednak tylko praktyczna zasada, faktyczna żywotność łożyska koła zależy od jakości łożyska koła i warunków pracy.

Dlaczego łożyska kół zawodzą?

Główne przyczyny awarii łożyska koła to:

 • Wadliwy montaż — nieodpowiednie narzędzia, takie jak młotek lub klucz udarowy, mogą spowodować uszkodzenie zewnętrznej lub wewnętrznej strony łożyska końcowego koła, powodując przedwczesną awarię łożyska koła. Ponadto ponowne użycie starych akcesoriów, takich jak śruby, nakrętki, pierścienie osadcze, zawleczki, uszczelki… zamiast wymiany ich na nowe może spowodować, że łożysko końca koła będzie działać w nienormalnych lub niebezpiecznych warunkach, zwiększając zużycie łożyska i ryzyko wypadku samochodowego. 
 • Uszkodzenia w wyniku uderzenia lub słaba jakość drogi — wszystkie uderzenia spowodowane przejechaniem przez wyboje, pokonywaniem progów zwalniających lub uderzeniem o krawężnik mogą uszkodzić łożysko koła i skrócić jego żywotność.
 • Łożysko koła niskiej jakości – łożysko koła jest stale pod ogromnym naciskiem. Łożyska kół wykonane z materiałów niskiej jakości mogą być poddawane złej obróbce cieplnej, co powoduje przedwczesne zużycie i awarię.
 • Warunki jazdy – jazda przez głęboką wodę lub błoto może spowodować awarię łożysk kół. Woda, błoto lub inne zanieczyszczenia, takie jak kurz lub sól drogowa, mogą przedostać się przez uszczelki i dostać się do łożyska, zanieczyszczając smar i zużywając łożyska.
 • Modyfikacje samochodów – zakładanie większych lub szerszych felg, opon o niższych ściankach gwintu, sztywniejszych amortyzatorów i sprężyn zawieszenia powoduje większe obciążenia łożyska koła i może przyspieszyć zużycie. Trzymaj się felg, opon, amortyzatorów i sprężyn określonych przez producenta samochodu, aby zminimalizować wpływ na żywotność łożysk kół.

Jakie są objawy złych łożysk kół

Objawy złych łożysk kół obejmują:

 1. Hałas:
  • Buczenie, dudnienie lub warczenie, które nasila się wraz z przyspieszeniem lub gdy pojazd skręca.
  • Głośne, ciągłe wycie lub zgrzytanie, gdy pojazd jest w ruchu.
  • Odgłosy stukania podczas jazdy po nierównej nawierzchni.
 2. Luz, nadmierny luz w kierownicy (niewyraźne kierowanie);
 3. Wibracje kierownicy, które zmieniają się wraz z prędkością pojazdu lub podczas skrętu pojazdu;
 4. Awaria ABS. Problemy z systemem ABS mogą być związane z awarią czujnika ABS zintegrowanego z łożyskiem końca koła. 

Jakie są zagrożenia związane z jazdą ze złymi łożyskami kół?

Bardzo rzadko łożyska kół ulegają awarii natychmiast i całkowicie po zauważeniu pierwszych objawów. 

To powiedziawszy, najlepiej unikać dłuższej jazdy ze zużytym łożyskiem koła. Jak już widzieliśmy, łożysko koła jest niezbędne do połączenia koła z samochodem, a każda słabość w tym połączeniu może mieć poważne konsekwencje dla zespołu osi napędowej i układu kierowniczego, a także dla Twojego bezpieczeństwa.

Wymiana łożysk kół

Pomimo tego, że nowoczesne łożyska kół są łatwiejsze w montażu niż poprzednie generacje, prawidłowy montaż, użycie odpowiednich narzędzi i przestrzeganie określonych wartości momentu obrotowego są nadal kluczowe dla maksymalnej wydajności, trwałości i bezpieczeństwa. Dlatego zalecamy montaż łożysk kół przez profesjonalnego mechanika, który ma umiejętności i narzędzia do wykonania tej pracy.  

Jeśli Twój samochód jest już stary i chcesz szybko go spieniężyć bez konieczności inwestowania w kolejne naprawy, już teraz skorzystaj z usług Skupu aut Piaseczno.

Wysokiej jakości części zamienne

Wymieniając łożyska w kołach, koniecznie poszukaj części wysokiej jakości. MOOG oferuje pełną gamę łatwych w montażu, najwyższej jakości, trwałych łożysk kół, które zostały zaprojektowane, wyprodukowane, przetestowane i zatwierdzone zgodnie ze standardami OEM w celu zapewnienia maksymalnej wydajności i trwałości.