Zalety i wady automatycznych skrzyni biegów

Ręczna czy automatyczna? To zawsze było pytanie w głowach kierowców, zwłaszcza tych, którzy kupują swój pierwszy samochód po raz pierwszy. Ale bez względu na rodzaj skrzyni biegów, którą planujesz kupić, pamiętaj, że zawsze jest to dla ciebie dobry użytek.

Oto różnica między tymi dwoma, które pomogą Ci wybrać najlepszą, która będzie pasować do Twojego stylu życia:

RĘCZNA SKRZYNIA BIEGÓW (znana również jako „Stick Shift”). Jest to jedno z najczęstszych zastosowań transmisji. Ręczna skrzynia biegów lub MT wymaga od kierowcy wciśnięcia pedału sprzęgła i zmiany biegów za pomocą manetki. Jedyną wadą jest to, że kierowca stale koordynuje pracę ze sprzęgłem i biegami – dlatego nazywa się to „zmianą drążka”.

Pomimo bezproblemowych funkcji automatycznej skrzyni biegów, niektórzy wolą napędy ręczne z 4 powodów:

Tańsza konserwacja. Tak to prawda. Czy ci się to podoba, czy nie, samochody z napędem ręcznym wymagają niewielkiej konserwacji, a naprawy nie są aż tak kosztowne.

Efektywność paliwowa. Niektórzy się z tym nie zgodzą, ponieważ niektóre samochody z automatyczną skrzynią biegów zapewniają lepszy przebieg paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, manualna skrzynia biegów ma przewagę nad automatyczną, po prostu dzięki sterowaniu biegami. W rezultacie uzyskasz lepszy przebieg w porównaniu z automatycznym tranny.

Stabilność i kontrola kierowców. Wszyscy wiemy, że automatyczna skrzynia biegów jest jak zautomatyzowana maszyna — są zaprojektowane tak, aby wybierać najlepszy bieg w każdych warunkach. Ale czasami popełniają własne błędy na boku, przerzucając się na wyższy bieg. Dlatego marnuj więcej mocy silnika. Tymczasem manualna skrzynia biegów daje kierowcom większą kontrolę nad pojazdem.

Niższa cena. Automatyczna skrzynia biegów jest znacznie droższa niż manualna. Średnio ręczny tranny będzie kosztował niższą cenę w porównaniu z automatycznym.

AUTOMATYCZNA SKRZYNIA. W automatycznej skrzyni biegów biegi zmieniają się automatycznie. Kierowca może wrzucić samochód w „jazdę”, a automatyczna skrzynia biegów zrobi to za niego. Istnieją jednak pewne zalety w porównaniu z manualnymi skrzyniami biegów w kilku kluczowych obszarach:

Łatwy w użyciu. Oczywiście automatyczna skrzynia biegów jest znacznie łatwiejsza niż manualna tranny. Wystarczy skupić się na kierownicy i gazie, a auto po prostu jedzie.

Podjazd pod górę. Poruszanie się po stromych wzniesieniach jest normalne dla każdego kierowcy. Służy to jednak jako obrzęd ukończenia szkoły dla każdego kierowcy. W przypadku automatycznej skrzyni biegów to wcale nie jest problem. Wystarczy, że tryb „D” będzie działał sprawnie.

Duży ruch? Bez problemu! To jedna z najlepszych cech automatycznej skrzyni biegów. Nie musisz wciskać żadnej ilości gazu podczas ruchu. Wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć i zrównoważyć hamulec w godzinach ruchu.

Najwyraźniej automatyczne skrzynie biegów nie są przeznaczone dla leniwych kierowców, jak twierdzą ci, którzy opowiadają się za drążkiem zmiany biegów. Zostały stworzone raczej dla tych, którzy chcą doświadczyć całkowitej satysfakcji z jazdy.

Dzięki tym wszystkim przewodnikom, które wymieniliśmy, zaczynasz teraz rozumieć wartość ręcznej i automatycznej skrzyni biegów. Na dłuższą metę możesz wybierać oba w zależności od preferencji.