Jak przedłużyć żywotność samochodu?

W sytuacji, gdy gospodarka wciąż chwieje się i gaśnie, jak możesz przedłużyć żywotność swojego pojazdu i uniknąć kosztownych napraw? Przekazujemy inteligentne porady dotyczące konserwacji samochodów od naszego eksperta motoryzacyjnego.

Gospodarka jest w dołku, rynek pracy jest przygnębiający, a wielu z nas nie ma zbyt wiele dodatkowej gotówki. Jak w takich okolicznościach przedłużyć żywotność pojazdu i uniknąć kosztownych napraw?

Na szczęście dla nas wszystkich, mamy wiele mądrych rad, którymi można się podzielić na tej arenie. Były redaktor naczelny magazynu Car and Driver przedstawił następujące sugestie, aby pomóc kierowcom zachować wartość swoich kół i uniknąć nieoczekiwanych, wysokodolarowych niespodzianek.

1. Nie pozwól, aby instrukcja obsługi leżała pominięta w schowku na rękawiczki. Zamiast tego otwórz go i poświęć kilka minut na przeglądanie zalecanego harmonogramu konserwacji dla konkretnego pojazdu. Podążaj za tym religijnie i używaj wysokiej jakości oleju, płynów i części.

2. Nie przepracowuj zimnego samochodu. Nie musisz angażować się w długie rozgrzewanie, ale jedź umiarkowanie, dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej.

3. Sprawdź swoją lampkę „check engine”. Często zdarza się, że kierowcy ignorują kontrolki „check engine” po włączeniu. Ludzie mogą również wchodzić w długotrwałe stany zaprzeczania dziwnym dźwiękom i zapachom dochodzącym z ich pojazdów. Nawet jeśli pieniądze są ograniczone, warto sprawdzić te problemy u renomowanego mechanika. Żadna z tych rzeczy nie zniknie sama, a późniejsza naprawa prawdopodobnie będzie droższa niż naprawa teraz.

4. Chroń swój samochód przed szkodliwym działaniem słońca. Jeśli to możliwe, zaparkuj pojazd w cieniu lub w garażu. Dokładając tego dodatkowego wysiłku, zabezpieczysz lakier i wnętrze samochodu.

5. Regularnie sprawdzaj olej i płyn chłodzący. W ten sposób dowiesz się o wyciekach prędzej niż później i ominiesz problemy, które mogą być spowodowane niskimi poziomami. Jak wspomniano w punkcie pierwszym, regularne wymiany oleju na czas mogą pomóc w uniknięciu kosztownych napraw.

6. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Właściwe napompowanie opon pomoże oponom lepiej jeździć i wytrzymać dłużej, a także pomoże Ci w pełni wykorzystać zbiornik paliwa. Dobrym pomysłem jest również regularne sprawdzanie opon pod kątem zużycia.

7. Zwróć uwagę na sposób jazdy. Agresywna jazda, gwałtowne zatrzymywanie się, przyspieszanie do postojów i jazda na hamulcach lub sprzęgle mogą spowodować przedwczesne zużycie prawie wszystkiego w Twoim pojeździe, a także obniżyć zużycie paliwa.

8. Zmniejsz liczbę krótkich podróży. „Zimny ​​rozruch powoduje największe zużycie silnika” – zauważył Csere. Jednym ze sposobów uniknięcia niepotrzebnej liczby zimnych rozruchów i jednoczesnego oszczędzania paliwa jest sprawne załatwianie sprawunków. Spróbuj zapisać wszystkie swoje sprawy na jeden poranek lub popołudnie i zaplanować podróż z wyprzedzeniem. Konsoliduj dyski w lokalizacjach, które są blisko siebie. Jeśli to możliwe, zaparkuj samochód w jednym miejscu i idź, gdy tam dotrzesz.

9. Czy masz nowy pojazd? Jeśli tak, dobrze jest uważnie przestrzegać jego zaleceń dotyczących włamywania. Wymiana oleju na 1500 km, niezależnie od tego, czy jest zalecana, czy nie, jest dobrym pomysłem, aby upewnić się, że wszelkie zanieczyszczenia pozostałe po produkcji nie spędzają zbyt wiele czasu w silniku.

10. Utrzymuj go w czystości. Regularne czyszczenie pojazdu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, pomoże zachować wartość i atrakcyjność pojazdu. Sop, smoła drogowa i sól mogą sprawić, że farba zacznie szybciej niszczeć. Regularne woskowanie może również pomóc w utrzymaniu dobrego malowania i zapobiec rdzy i innym nieestetycznym skazom.